Италијански деликатес: Макарони ‘Ала Норма’

Италијански деликатес: Макарони ‘Ала Норма’

Направете вкусни тестенини Ала Норма.
Ви требаат маслиново масло, модар патлиџан, кромид, сол, оригано и црвен пипер од зачини, лук во прав и бибер, ситно сирење, доматно пире и тестенини.
Се става лонец со вода да врие, се става малку масло и сол, па тестенините кога ќе зоврие водата.
Се вари црн патлиџан 10 минути да стане мек, па се цеди, лупи и се ставаат зачини.
Се загрева масло на тава, се пржи кромид, сечен црн домат, зачини, па доматно пире.
Се остава да крчка и по 10 минути се става уште сол и бибер.
Се цедат тестенините, се стават во смесата, се крчка 5 минути и се служат со сирење горе.

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести:

Шеф салата

Цезар салата + 2 рецепта за дресинг соса

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Свежа салата со брокула

Мултиколор салата + предлог за дресинг