Посна без зејтин: Здрава крем чорба

Посна без зејтин: Здрава крем чорба

Вкусна и здрава крем чорба…

Состојки:

  • 2 компири
  • 1 рака грашок
  • 1 рака сечкани моркови

Начин на подготовка:

  1. Згответе го зеленчукот заедно, а потоа испасирајте го во блендер. Додајте малку вода во испасираната маса, разредете, а пота вратете во во водата во која зеленчукот се готвел. Додајте малку сол или зачин по вкус, оставете да се готви уште 2-3 минути, и вашата чорба е готова.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта