Султанова сарма – готова за 10 минути

Султанова сарма – готова за 10 минути

Брз и неодолив десерт…

Состојки:

  • 1 л млеко
  • 9 лажици брашно
  • 7 лажици шеќер
  • 30 гр путер
  • 3 кесички ванилин шеќер

Состојките за фил:

  • 600 мл сок од вишни
  • 40 гр брашно
  • 10 гр густин
  • 2 лажици шеќер
  • 100 гр кокос

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Саби“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта