Ситни колачи со светол и темен фил

Ситни колачи со светол и темен фил

Направете ситни колачи.

Состојки:

 • 400 гр. шеќер
 • 250 гр. маргарин
 • 200 гр. ореви
 • 300 гр. мелени бисквити
 • 100 гр. чоколадо и малку вода
 • 150 мл. течен карамел
 • 150 гр. бело чоколадо

Подготовка:

 1. Се вари шеќерот со малку вода и се додава маргарин на коцки.
 2. Се меша и се става течен карамел.
 3. Се сечат оревите ситно и се додаваат, па се ставаат на крај и бисквитите.
 4. Се меша смесата и се дели на два дела, се става во едниот чоколадото.
 5. Се става во помал плех прво светлиот, па темниот дел од смесата.
 6. Се топи чоколадо со масло и се става врз колачот.
 7. Се сече на парчиња.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко