Ќе имате праз за секоја сезона – Вака заледете го без да загуби витамини

Ќе имате праз за секоја сезона – Вака заледете го без да загуби витамини

Ако немате каде да чувате праз во зима, односно ако живеете во стан, има начин да ви трае долго.
Исечете праз на кругови, ставете ги во пластично шише и заледете ги.
Така ќе имате залихи за цела година, а одледениот праз има иста свежина и витамини како и претходно пред да биде заледен.
Важно е да е потполно сув пред да се употреби, по одмрзнувањето.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко