Похован кашкавал – Вака нема да се растече при пржењето

Похован кашкавал – Вака нема да се растече при пржењето

Сите сакаме похован кашкавал, а има начин како да биде совршен.
За да не ви биде течен при пржењето или печењето, откако ќе го извалкате во брашно ставете го малку во фрижидер.Така нема да истече.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко