Манастирски паприкаш: Сочен посен ручек полн со витамини

Манастирски паприкаш: Сочен посен ручек полн со витамини

Евтино, а вкусно јадење!

Состојки:

 • 1/2 кг компири
 • 1/2 кг кромид
 • 2 моркови
 • 4 меснати пиперки
 • 1 веза магдонос
 • 2 лажици сув зачин
 • 2 лажици брашно
 • мелена црвена пипер
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Компирите излупете ги и исечкајте ги на коцки, налијте со вода и ставете сечкан кормид, морков, пиперки и се заедно гответе.

   

 2. Брашното и црвената пипер разматете ги во малку вода и измешајте во јадењето. Додајте зачин и сол по вкус, па тргнете од шпорет и додајте веза ситно сечкан магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта