Ако ви загоре месо – Вака нема да го фрлите, ќе се спаси веднаш

Ако ви загоре месо – Вака нема да го фрлите, ќе се спаси веднаш

Ако загоревте месо при печењето, не грижете се зошто има начини да се спаси.
Може да го исечете загорениот дел ако не е изгорено цело месо и да продолжите со печење.
Може да го извадите месото и ставите во сад во млеко, кој ќе го впие мирисот на загорено.
Така месото ќе се спаси, во зависност од тоа колку загорело.
Уште еден начин да го спасите е и следниов – ставете му влажна крпа на месото од горе, а таа ќе го впие мирисот на изгорено.

Ужив

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко