Тиквички со вкусна маринада

Тиквички со вкусна маринада

Направете тиквички со кашкавал.

Состојки:

 • 2 тиквички
 • 250 гр. кашкавал
 • 4 чешни лук
 • 1 дл . маслиново масло
 • 3 лажици оцет

Подготовка:

 1. Се мијат и сечат на кругови тиквичките, се става сол да пуштат вода.
 2. Се меша маслиново масло со оцет и ситнет лук, па сол.
 3. Се редат тиквичките исцедени од вода во плех со хартија и се печат 14 минути на 180 степени.
 4. Се вадат и премачкуваат со маринадата.
 5. Се ладат, најубаво преку ноќ, се става на нив кашкавал парче и маринадата.
 6. Ставете чепкалка и спремни се за јадење.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко