За секој ден, слави и родендени: Плазма торта со желе

За секој ден, слави и родендени: Плазма торта со желе

Направете вкусна плазма торта.

Состојки:

 

 • 600 гр. мелена плазма
 • 200 гр. шеќер
 • 4 јајца
 • 1 маргарин
 • 100 гр. сечени ореви
 • 100 гр. сечени желе бонбони
 • 100 гр. сечено суво грозје
 • сок од портокал(околу 2 л.)

Подготовка:

 1. Се ставаат сите состојки во сад, освен сокот.
 2. Се се мешаат убаво и на крај се става пола од сокот.
 3. Се меси да се соедини смесата, па се додава уште сок ако мислите дека е потребно.
 4. Се става смесата на тацна за торта.
 5. Декорирајте со шлаг или чоколадо.

 

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко