Мирисот на кромид ќе го снема – Даската се чисти за 5 секунди

Мирисот на кромид ќе го снема – Даската се чисти за 5 секунди

Мирисот на кромид кој останал на даската за сечење, ќе го отстраните на еден начин.
На крајот од сечењето, истријте ја убаво и силно даската со четка со сол и оцет на неа.Мирисот ќе се неутрализира.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко