Гулаш од печурки – Чинија која веднаш ќе ја изедете

Гулаш од печурки – Чинија која веднаш ќе ја изедете

Направете гулаш од печурки.

Состојки:

 • 400 гр. печурки
 • 2 главици кромид
 • 1 лажиче црвен пипер
 • супа од зеленчук(коцка и 0,25 л. вода)
 • 1 лажиче гриз
 • 1 лажиче доматно пире
 • магдонос и масло

Подготовка:

 1. Се чистат и сечат печурките.
 2. Се при кромид на загреано масло, се додаваат печурките, сол, бибер.
 3. Се додава црвен пипер потоа, се става супа од зеленчук, гриз и се динста.
 4. Се става доматно пире и магдонос горе.
 5. Се динста уште малку и гулашот е готов.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко