За да не потемни кромидот при пржењето – Има мал трик

За да не потемни кромидот при пржењето – Има мал трик

Ако сакате при пржењето кромид, тој да не потемни, тогаш употребете мал трик.
Во маслото ставете три чепкалки за заби.Тие ќе потемнат наместо маслото и кромидот, па така оброкот кој го спремате ќе биде убав и за око.

 

Повеќе вести на Готви.мк:

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко