Зимница за паметење: Печени лути пиперчиња со мед

Зимница за паметење: Печени лути пиперчиња со мед

Кога еднаш ќе ги пробате, постојано ќе ги правите!

Состојки:

 • лути пиперки – количина по желба
 • морков – еден по тегла
 • целер – количина по желба
 • бибер во зрно
 • оцет
 • шеќер – 1 рамна лажица по тегла
 • сол – 1 рамна лажица по тегла
 • мед – 2 лажички по тегла

Начин на подготовка:

 1. Исчистете ги лутите пиперки и испечете ги во рерна или на плотна.

   

 2. Додека се уште се врели наредете ги во претходно стерилизирани тегли, додавајќи чешниња лук, кои благо сте ги изгмечиле со нож, кругови моркови, парчиња целер, шеќер, сол, бибер и мед по две лажици. Дополнете до горе со оцет. Затворете со капачиња.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта