Неодоливи колачи со мед и ванила

Неодоливи колачи со мед и ванила

Неодоливи колачи…

Состојки:

 • 3 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 125 гр маргарин
 • 3 лажици мед
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • 500 гр брашно

 

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 300 гр шеќер
 • 4 кесички ванилин шеќер
 • 8 лажици гриз
 • 250 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Растопете маргарин и мед, додајте 3 разматени јајца со шеќер, па брашно и сода бикарбона. Замесете тесто и поделете го на 5 делови, тенко развлечете ги и печете ги на плех.

   

 2. За подготовка на фил, во млекото, шеќерот и ванилата додајте гриз и гответе да згусне. Кога ќе се излади додајте претходно разматен маргарин. Ладните кори филувајте ги, а последната кора, откако ќе ја филувате, посипете ја со мелени ореви.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта