Витамин Б – Овие намирници изобилуваат со него

Витамин Б – Овие намирници изобилуваат со него

Витаминот Б е неопходен за нормално функционирање на организмот.

Најмногу го има во следните намирници:

Бадеми

Банана

Боранија

Брокула

Грашок

Диња

Интегрални житарки

Јајца

Кикиритки

Ореви

Печурки

Леб

Моркови

Шпаргли

Соја

Риба

Грав

Ориз

млеко

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство