Витамини во тегла – комбинација од 3 вида зеленчук, 2 овошја и мед за подобар имунитет

Витамини во тегла – комбинација од 3 вида зеленчук, 2 овошја и мед за подобар имунитет

Кога во една тегла ќе се најдат цвекло, морков, јаболко и уште нешто, се добива смеса која го отстранува заморот, го зајакнува имунитетот, ја подобрува крвната слика…

Состојки:

 • 4 цвекла
 • 4 моркови
 • 3 јаболка
 • целер
 • 1 цел лимон
 • сок од 2 лимони
 • 6 лажици мед

Начин на подготовка:

 1. Цвеклото, јаболкото, морковот и целерот излупете ги, лимонот измијте го, па сѐ ситно сомелете или изрендајте. Додајте сок од два лимони и мед, па добро имзешајте. Потоа ставете во тегли и чувајте на ладно место, најдобро во фрижидер.

   

 2. Од наведената количина се добиваат околу две тегли полни со витамини.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство