Без брашно, млеко и јајца: Направете торта од само 3 состојки – здрава и вкусна

Без брашно, млеко и јајца: Направете торта од само 3 состојки – здрава и вкусна

Чоколадна торта од само 3 состојки!

Состојки:

 • 375 мл кокосово млеко
 • 220 гр овесни снегулки
 • 170 гр темно чоколадо

Начин на подогтовка:

 1. Исечкајте го чоколадото на ситни парчиња. Загрејте кокосово млеко на шпорет.

   

 2. Прелијте кокосово млеко преку исечканото чоколадо и оставете да се растопи околу две минути. Мешајте додека чоколадото не се растопи и смесата не се изедначи.

   

 3. Ставете овесни снегулки во чоколадната смеса и убаво измешајте.

   

 4. Префрлете ја смесата во калап за торти. Оставете да се излади на собна температура, а потоа изладете во фрижидер 3-4 часа, да стегне.

   

 5. Исечкајте на парчиња и послужете.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство