За добар почеток на денот: Брзи и вкусни јогурт лепињи

За добар почеток на денот: Брзи и вкусни јогурт лепињи

Брзи и вкусни јогурт лепињи.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 5 лажици јогурт
 • 1 лажица оцет
 • 1 лажичка сода
 • 250 гр брашно
 • масло
 • 4 лажици скроб
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Измешајте јајце и јогурт, а во друг сад измешајте сода бикарбона со оцет, па додајте во смесата со јајца. Додајте брашно и замесете тесто.

   

 2. Ставете скроб на површината на маса и премесете го тестото. Потоа поделете го и обликувајте топчиња. Секое топче развлечете го во тенок круг. Пржете во врело масло. Готовите лепињи посипете ги со шеќер во прав.

Уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство