Пржени лепињи без квасец, не впиваат ни капка масло

Пржени лепињи без квасец, не впиваат ни капка масло

Подобри отколку во пекара – готови за миг!

Состојки:

  • 300 мл јогурт
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сода бикарбона
  • 400 гр меко брашно
  • масло за пржење

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги состојките и добро изработете тесто, прво со лажица, па со раце. Можете да користите и миксер за месење. 
  2. Напаравете мали, еднакви топчиња и оставете ги да отстојат 5 минути. Секое топче развлечете го со сукало и пржете во врело масло. Пржете ги кратко од едната и другата страна.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство