Пилешко со праз – вкусен ручек

Пилешко со праз – вкусен ручек

Брз и вкусен ручек…

Состојки:

 • 600 гр пилешко месо
 • 1 лажица црвена пипер
 • 50 гр путер
 • 700 гр праз
 • сол
 • сув зачин
 • 1 дл кисела павлака Пекабела

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото исечкајте го на парчиња. Празот измијте го и исечкајте на кругови. На путер пропржете исечкано месо, посолете и додајте праз, зачин и пипер.

   

 2. Динстајте, додавајќи малку вода, додека не омекне. На крај додајте кисела павлака. Послужете со компир пире.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Брз појадок со туна салата

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

ВИДЕО: Домашен рецепт за паштета од туна која се прави за 3 минути

Туна салата со фетучини

Туна салата

Брзо посно предјадење за целото семејство

singlepost_text