Колачиња со рум – посни

Колачиња со рум – посни

Брзи, посни рум колачиња…

Состојки:

 • 250 гр посен маргарин
 • 250 гр шеќер во прав
 • 250 гр мелени посни бисквити
 • 100 гр мелени ореви
 • кокосово брашно
 • малку рум
 • суво грозје или лешници

Начин на подготовка:

 1. Разматете маргарин и шеќер во прав па додајте бисквити, мелени ореви и две лажици рум.

   

 2. Од масата правете бомбици и во секоја ставете зрно суво грозје или лешник.

   

 3. Извалкајте ги во кокосово брашно или мелени ореви.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта