Плетенки полнети со крем: Печиво кое ќе го обожавате

Плетенки полнети со крем: Печиво кое ќе го обожавате

Печиво кое ќе го обожавате…

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 250 мл млако млеко
  • 10 гр инстант квасец
  • 80 гр кристал шеќер
  • 70 мл масло
  • крем за фил

Начин на подготовка:

  1. Активирајте го квасецот, па додајте масло и брашно и замесете глатко тесто. Оставете да нарасне околу 30 минути. Потоа тестото развлечете го во правоаголник и исечкајте го на ленти. Секоја лента намачкајте ја со крем, па затворете ги краевите. Направете плетенка. Премачкајте со жолчка и оставете да отстои уште 20 минути, потоа печете на 200 степени 20-25 минути. По желба посипете со шеќер во прав.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)