Пита со пилешко – брз и вкусен ручек

Пита со пилешко – брз и вкусен ручек

Вкусен ручек кој едноставно и лесно се прави!

Состојки:

 • батаци или карабатаци
 • 200 гр брашно
 • 100 мл млеко
 • 100 мл минерална вода
 • 1 јајце
 • 1/2 прашок за печиво
 • слатка зачинска пипер
 • бибер
 • сув зачин
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Месото зачинете го по вкус, потоа пропржете го на малку масло. Разматете јајце, млеко, вода и прашок за печиво и лесно додавајте брашно. Разматете ја смесата без грутки. Садот за печење намастете го и загрејте го, па додајте разматена смеса.Ставете пилешко и печете на 200 степени 20-25 минути. По желба премачкајте со павлака, па запечете.

Добар апетит!

Деталите за подготова погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)