Доволна е една рака – Семките од тиква кријат голема моќ

Доволна е една рака – Семките од тиква кријат голема моќ

Семките од тиква се многу здрави и полни протеини, корисни масти и органски киселини.
Тие се најдобар извор на цинк, корисни се и за деца, и за возранси и за стари лица.
Имаат омега 6 и немаат воопшто холестерол.
Помагаат за акни, за здрава кожа, се борат и со првут, ја подобруваат циркулацијата.
Го штитат и црниот дроб, а се препорачуваат и за желудникот, како и при кашлица и зголемена температура.
Доволни ви се 20-ина на ден или една рака.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера