Спречува инфаркт – Важен пигмент без кој телото не може

Спречува инфаркт – Важен пигмент без кој телото не може

Лутеинот е многу важен пигмент за телото, припаѓа на група каротеноиди и многу му помага на телото.
Делува како филтер за очите, не штити од слободни радикали, помага за да се спречи катаракта и да имаме добар вид.
Го намалува ризикот од мозочен удар и инфаркт, намалува холестерол и го нормализира шеќерот во крвта.
незаменлив дел е во телото на децата. Потребни ни се пет милиграми дневно, а тоа е еднакно на килограм црвени пиперки или моркови.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера