Витамин Д – Изобилува во овие намирници

Витамин Д – Изобилува во овие намирници

Сите знаеме колку ни е потребен витаминот Д.
јадете често риба која е богата со него, особено лосос.
Јадете млеко, јајца, како и свинско месо кои се богати со него.
Јадете овесни снегулки, како и печурки.
Витаминот Д е важен за спречување депресија, за јакнење на коските, имунитетот, за борба со рахитис и деменција.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб