Кремаст колач со пудинг и овошје: Сочен десерт кој се топи во уста

Кремаст колач со пудинг и овошје: Сочен десерт кој се топи во уста

Кремаст и неодолив колач…

Состојки:

 • 2 јајца
 • 120 гр брашно
 • 50 мл масло
 • 2 лажици шеќер
 • 100 мл јогурт
 • 50 гр суво грозје
 • 100 гр вишни
 • 300 мл млеко
 • 1 пудинг од слатка павлака
 • 1/2 прашок за печиво

Начин на подготовка:

 1. Згответе пудгинг во млеко со 1 лажица шеќер, може и повеќе и малку изладете. Разматете јајце со 1 лажица шеќер, додајте брашно со прашок за печиво.

   

 2. Додајте масло, јогурт и суво грозје. Сѐ изедначете. Плехот намастете го и ставете тесто. Пудингот ставете го во кеса од замрзнувач и отворете мало дупче на работ, па прошарајте по тестото, правејќи коцки.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)