Колку дена се чува тесто во фрижидер – Пред да го ставите во кесе направете му го ова

Колку дена се чува тесто во фрижидер – Пред да го ставите во кесе направете му го ова

Еден од најпаметните трикови за заштеда на време и пари е да направите тесто и да го чувате во ладилник, па да го вадите по потреба.

Мекото тесто за погачи и мекици, како и кифлички се чува со денови акко е оставено во кесе и премачкано со масло.

Се чува вака 4-5 дена, потоа губи вкус и еластичност.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб