Како да направите кисела зелка без претекување: За 14 дена зелката е спремна за употреба

Како да направите кисела зелка без претекување: За 14 дена зелката е спремна за употреба

Испробајте го овој начин…Зелката исчистете ја и издлабете ја. Во вдлабнатините ставете сол. Главиците зелка наредете ги во буре, затворете и оставете да преноќи. Наредниот ден прелијте. Добро затворете. После 12-14 дена зелката е спремна за употреба.

За течноста за наливање на зелката ќе ви бидат потребни 300 гр сол на 10 л вода (повторувајте додека не го наполните бурето).

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)