Царица на есента – Зошто е корисно да јадеме тиква

Царица на есента – Зошто е корисно да јадеме тиква

Тиквата може да се јаде варена или печена, вкусна е и многу здрава. Има витамини во себе од типот Б1 и Б2, минерали, најмногу фосфор.
Има и витамини А и Ц, Б3 и Б6, фолна киселина и 93 посто вода во себе.Помага за желудникот, за места на кои чувствувате болка, за акни. Помага на дијабетичари, помага за дијареа, како и псоријаза.

Јадете ја често во каков облик и да сакате.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера