Вака се подгрева помфрит – Нема да се крши и лепи

Вака се подгрева помфрит – Нема да се крши и лепи

Ако ви остана помфрит и сакате да го подгреете, има начин да го направите тоа, да остане вкусен, да не се рони и да не биде натиснат.
Се подгрева во тава на оган, а не во рерна.Се меша постојано и потоа се трга.

Не се додава масло за повторно подгревање.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера