Горе кората ќе крцка – Внатре пилешкото ќе биде како памук

Горе кората ќе крцка – Внатре пилешкото ќе биде како памук

Ако сакате пилешко месо, сте гурман и сакате да постигнете совршен вкус и текстура, има мал трик.
За да си биде меко внатре, а горе да биде крцкаво, прелијте го пред печење со лимонов сок разреден со малку вода.Ќе има крцкава кора совршена на вкус.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера