Четири чорби а постапката е иста – Лесен ручек полн витамини и железо

Четири чорби а постапката е иста – Лесен ручек полн витамини и железо

Направете кисела чорба од спанаќ полна витамини и железо.

Состојки:

 • 1 кг. спанаќ
 • 2 главици кромид
 • 2 лажици брашно
 • 1 мала шолја масло
 • 1 лажиче црвен пипер
 • 3-4 чешни лук
 • сол, вински оцет

Подготовка:

 1. Се пржи кромидот на масло и се додава брашно, црвен пипер и 2 литри вода.
 2. Се става ситнет спанаќ кој треба да е убаво измиен, исчистен и сечен, кога ќе зоврие, на крај се ставаат зачини, оцет и ситнет лук.
 3. Се трга од оган.
 4. На ист начин се прават чорба од зелка, коприва, блитва, со истите мерки и постапка.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера