Брзо и евтино: Од само 4 состојки направете вкусни ситни колачи

Брзо и евтино: Од само 4 состојки направете вкусни ситни колачи

Ако ви треба брз и едноставен рецепт за ситни колачи, а не сакате да потрошите премногу пари, еве рецепт за вас.

Состојки:

  • 300 гр бисквити
  • 40 гр путер
  • 2 лажици мед
  • 100 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

  1. Во блендер иситнете бисквити, па ставете во сад и додајте растопен путер. Потоа додајте мед и слатка павлака, па убаво измешајте. Тестото прво измешајте го со лажица, па со раце малку замесете. Ставете во кеса за замрзнувач и обликувајте тесто во облик на ваљак. Ставете во замрзнувач на 1,5 час. Исечкајте на парчиња со дебелина од 1,5 см. Потопете го секое парче до половина во чоколадна глазура.

Уживајте!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦПЕТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)