Нема да биде суво и тврдо – Еден зачин менува се кај свинското месо

Нема да биде суво и тврдо – Еден зачин менува се кај свинското месо

Ако сакате свинското месо да не е тврдо, има мал трик.
Посолете го дури на крајот, а не пред печењето.
Вака ќе соречите да се исуши и да биде тврдо.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера