Златни кифли како од пекара: Домашно печиво на кое нема да му одолеете

Златни кифли како од пекара: Домашно печиво на кое нема да му одолеете

Меко тесто полнето со сирење, со совршена кора и пенаста средина.

Состојки:

 • 750 гр брашно
 • 500 мл млако млеко
 • 10 гр инстант квасец
 • малку ситно сирење
 • 1,5 лажица шеќер
 • 1 лажица сол
 • масло за премачкување

Начин на подготовка:

 1. Активирајте квасец, потоа додајте го во брашно во кое сте ставиле сол, додајте го и остатокот од млекото. Замесете глатко тесто и оставете да нарасне. Кога ќе нарасне исечкајте го тестото на два дела па сечете на парчиња во зависност од вашата желба.

   

 2. Парчињата свиткајте ги и ставете сирење. Печете на 200 степени 20-25 минути. По желба премачкајтесо путер.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)