Тава ароматичен микс

Тава ароматичен микс

Направете ручек ароматичен микс.

Состојки:

  • 4 компири
  • 2 моркови
  • 500 гр. печурки шампињони
  • 1 кромид
  • маслиново масло
  • кари, вегета, сол, бибер, црвен пипер, оригано и босилек

Подготовка:

  1. Се сече компирот на кругови, се сечат и морковите, а шампињоните само се чистат.
  2. Се сече и кромидот на кругови, се меша се во тава со сите зачини и пола шолја топла вода, како и масло.
  3. Се пече на загреана рерна на 200 степени половина час.

 

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб