Едноставна за подготовка – чорба од рукола

Едноставна за подготовка – чорба од рукола

Здрава чорба која ќе го надополни вашиот ручек…

Состојки:

 • 1 л бистра супа од зеленчук
 • 1 јајце
 • 250 гр рукола
 • праз по желба
 • 1 чаша кисела павлака Пекабела
 • густин
 • сол
 • бибер
 • путер

Начин на подготовка:

 1. Во тава на путер продинстајте кромид и додајте супа додека не зоврие, а потоа оставете да се готви уште некое време.
 2. Разматете јајце во павлака и додајте малку густин и потоа изблендирана рукола. Се ставете во супата и измешајте. Послужете со тостиран леб.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)