Полнети компир палачинки: Вечера која ќе ја обожавате

Полнети компир палачинки: Вечера која ќе ја обожавате

Доколку уживате во готвењето, ова е рецепт за вас.

Состојки:

 • 7 компири
 • 1 главица кромид
 • 500 гр јунешко месо
 • 25 гр путер
 • 160 гр брашно
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Згответе компири, а потоа замесете тесто од варени компири, додавајќи му јајце, путер, брашно, сол и бибер.

   

 2. Подгответе фил, така што јунешкото и кромидот ќе ги пропржите на тава. Правете полнети палачики, така што во малку тесто ќе ставите фил од јунешко. Палачинките пржете ги на тава во малку масло. Изладете и послужете.

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ во прилог:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)