Пилешко со зеленчук – Ручек со кој ќе извалкате само една тава

Пилешко со зеленчук – Ручек со кој ќе извалкате само една тава

Направете вкусна тава со пилешко.

Состојки:

  • 500 гр. пилешко
  • 1 главица кромид
  • 2 чешни лук
  • 2 зелени пиперки
  • 2 домати
  • зачини

Подготовка:

  1. Се ситнат кромидот и лукот и се пржат на малку масло со сеченото пилешко.
  2. Се ставаат по 10 минути исечените домати и пиперки на коцки, со зачини.
  3. Се крчка со мешање 15 минути и ручекот е готов.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб