Салата „Метропол“ – Ќе заборавите на руска и француска

Салата „Метропол“ – Ќе заборавите на руска и француска

Направете вкусна метропол салата. Еве ги потребните состојки за новиот вкусен хит рецепт на оваа сезона:

Состојки:

 • 4-5 компири
 • 2-3 моркови
 • 4 јајца
 • 1/2 парче праз
 • 150 гр Пекабеско шунка
 • 180 гр павлака Пекабела
 • 150 мл мајонез
 • 1 лажиче сенф
 •  сол

Подготовка:

 1. Се варат компирот и морковите и се цедат.
 2. Се варат јајцата, па потоа се лупат.
 3. Се чисти и сече ситно празот, се става сол по вкус и се остава половина час да отстои.
 4. Шунката, компирот, морковите и јајцата ситно се сечат и се мешаат во чинијата со празот.
 5. Се додаваат мајонезот, киселата павлака и сенфот.
 6. Измешајте убаво и ставете го во фрижидер да отстои.
 7. Се служи и декорира по желба. Ние додадовме парчиња кашкавал и магдонос.

Добар апетит!

Повеќе рецепти со производите на Пекабеско погледнете ТУКА

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Солена торта од компири

Солена торта со зеленчук, шунка и кашкавал

Пиперки со кулен и кајмак – Рецепт со кој ќе ги приготвите за 10 минути

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб