Месото во сос брзо се расипува – Колку дена е безбедно за јадење

Месото во сос брзо се расипува – Колку дена е безбедно за јадење

Јадењата со месо можат да се јадат до пет дена по подготовката, со правилно чување.
Се чуваат во ладилник на 8 степени, не се оставаат на трпеза или на дневна температура ни малку по јадењето.Месото во сос треба да се изеде за два три дена, зошто побрзо се расипува.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб