Мека и сочна погача со кисело млеко готова за 30 минути

Мека и сочна погача со кисело млеко готова за 30 минути

Вкусна погача за вечера која ќе биде на вашата маса за 30 минути!

Состојки:

  • 300 гр бело брашно
  • 3 јајца
  • 240 мл кисело млеко
  • 150 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 1 кесичка прашок за печиво
  • 1 лажичка сол

Начин на подготовка:

  1. Во вангла ставете брашно, прашок за печиво и сол, па измешајте и додајте ги останатите состојки. Намастете тепсија и ставете го тестото. 
  2. Рерната вклучете ја на 220 степени и откако ќе загрее, ставете ја погачата да се пече додека убаво не порумени. Послужете топла со кајмак, домат и млад кромид.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)