Топчиња од тиква и јаткасти плодови: Совршен десерт за целото семејство

Топчиња од тиква и јаткасти плодови: Совршен десерт за целото семејство

Неодоливи колачиња…

Состојки:

  • 250 гр ситни овесни снегулки
  • 200 гр испечена тиква во рерна
  • 2 лажици мед
  • 1 лажица цимет
  • сечкани ореви или лешници

Начин на подготовка:

  1. Испечете ја тиквата во рерна, па направете пире. Во пирето од тиква додајте суви состојки, добро измешајте и направете топчиња.

     

  2. Наредете топчиња на хартија за печење и печете 20 минути во рерна загреана на 200 степени.

Уживајте!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)