Одличен прилог со месо: Карфиол на необичен начин

Одличен прилог со месо: Карфиол на необичен начин

Послужете како прилог со месо…

Состојки:

 • 1 главица карфиол
 • 2 јајца
 • 50 мл млеко
 • сол
 • бибер
 • малку црвена пипер
 • 30 гр брашно
 • малку маслиново масло
 • 2 чешниња лук

Начин на подготовка:

 1. Карфиолот исчистете го и исечкајте го на мали делови. Потоа гответе го на пареа половина час.

   

 2. Во сад ставете јајца, посолете, побиберете, па додајте пипер, млеко, маслиново масло и изгмечен лук. Добро измешајте. Додајте постепено брашно цело време матејќи со жица. Потопете го карфиолот во смесата, ставете во плех и печете во рерна на 180 степени околу 15 минути.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)