Прелиена пита која се топи во уста

Прелиена пита која се топи во уста

За да направите добра пита од готови кори, потребно е да имате добар рецепт.

Состојки:

  • 12 кори за пита
  • 250 гр ситно сирење
  • 250 мл павлака за готвење
  • 100 гр путер
  • 20 мл масло
  • сол по потреба

Начин на подготовка:

  1. Путерот растопете го и додајте павлака за готвење. Убаво соединете го преливот.

     

  2. Корите наредете ги така што на сите три ќе ставите прелив, а на третата сирење. Свиткајте во ролат и сечете на мали парчиња. Редете во плех за печење, премачкајте ги ролатите со прелив и на крај прелијте со преливот кој ќе остане. Печете на 200 степени 20-25 минути.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Летина кујна“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)