Нема да плива во масло и да биде недопечен – Совети за највкусни печени компири

Нема да плива во масло и да биде недопечен – Совети за највкусни печени компири

Печениот компир е деликатес, но ако не ги знаете правилата, може да заврши како не вкусен ручек со многу масло, сиов и тврд.
Секогаш кратко треба да се обарува во вода, барем 15 минути, така е мек внатре и побрзо се пече, а горе фаќа кора.Никогаш не треба да ги набивате компирите еден до друг, треба да имаат простор за да се испечат.

Ова се неколку трикови со кои нема да згрешите.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб