Неколку интересни факти за храната – Кој ги измислил кесичките чај?

Неколку интересни факти за храната – Кој ги измислил кесичките чај?

Неколку интересни факти од светот на храната кои можеби не сте ги знаеле.

Кечапот во текот на 1830-тѕе се продавал како лек.Кесето чај го измислил Томас Саливан 1908 година во Њујорк.

Бисерите се топат во оцет.

Бројот 57 на кечапот Heinz го означува бројот на туршии кои некогаш компанијата ги продавала.

Пчелите мора да посетат 2 милиони цветови да направат пола килограм мед.

 

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб