Ќофте и шпагети на италијански начин: За 15 минути ручек на маса

Ќофте и шпагети на италијански начин: За 15 минути ручек на маса

Време е за вкусен италијански ручек.

Состојки:

 • 2 колбаси
 • маст
 • 2 чешниња лук
 • чаша вино
 • 2 лажици песто сос
 • 2 лажици неутрална павлака
 • вода
 • 100 гр таљатели

Начин на подготовка:

 1. Излупете ги колбасите, извадете парчиња и формирајте ќофтиња од нив. Пржете на маст, пред крај додајте лук и чаша вино, потоа песто сос и неутрална павлака.

   

 2. Во врела вода згответе таљатели или други тестенини, измешајте ги со ќофтиња и сос и послужете.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Иги“:

Повеќе на Готви.мк

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

ВИДЕО: Направете шеќерна паста за депилација

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)